Tabu
lifestyle

AUR la Olimpiada de la Londra! CAROL NOVAK triumfa la Jocurile Paralimpice

Dupa tiristul Alin Moldoveanu si gimnasta Sandra Izbasa, inca un roman triumfa la Londra! Ciclistul Carol-Eduard Novak a devenit ieri campion la  Jocurile Paralimpice de la Londra.

Cu timpul de 4 minute şi 42 de secunde, Carol-Eduard Novak (36 de ani) a  câştigat ieri aurul în proba de ciclism la Olimpiada rezervată persoanelor cu  dizabilităţi. Este prima medalie obţinută de delegaţia României la competiţia  din capitala Angliei.

Carol-Eduard Novak l-a învins în marea finală pe cehul Jiri Jezek, care a  obţinut un timp cu 3 secunde şi 232 de sutimi mai slab decât cel al campionului  român. Novak şi-a îmbunătăţit astfel performanţa obţinută la precedenta ediţie a  Jocurilor Paralimpice, găzduită în 2008 de Beijing (China), când a trebuit să se  mulţumească “doar” cu medalia de argint. Aflat în mare formă, ciclistul român a  obţinut o performanţă uluitoare încă din calificări.

Novak a stabilit si un nou record mondial, “zburând” pe pista  velodromului în 4 minute, 40 de secunde şi 315 sutimi! Fost campion al României  la patinaj viteză, Carol Eduard a suferit un accident de circulaţie la vârsta de  12 ani, în urma căruia şi-a pierdut piciorul drept. După ce i-a fost montată o  proteză, el a decis să practice ciclismul, specializându-se atât în proba pe şosea, cât şi în cea pe velodrom.

‭ioana ginghina si ruxandra

Mai mult: Românul EDUARD NOVAK, AUR LA JOCURILE PARALIMPICE – Alte sporturi | Libertatea.ro