Tabu
Image default
CULTURE Slider

Critics Choice Awards: 12 nominalizări pentru „Mank”. Netflix scrie istorie

Mank și Minari au obținut cele mai multe nominalizări la Critics Choice Awards, programate pentru 7 martie. Gala din acest an îl va avea ca gazdă pe actorul Taye Diggs pentru a treia oară consecutiv.

Serviciile de streaming au dominat nominalizările pentru Critics Choice Awards, Netflix obținând patru nominalizări pentru cel mai bun film, un număr record pentru orice studio din istoria CCA. „Da 5 Bloods” de la Spike Lee, „Ma Rainey’s Black Bottom” de la George C. Wolfe, „Mank” de la David Fincher și „The Trial of the Chicago 7” a lui Aaron Sorkin reprezintă platforma.

Mank (Netflix) al lui David Fincher a primit 12 nominalizări, cele mai multe, potrivit Variety, inclusiv cel mai bun film, cel mai bun actor (Gary Oldman), cea mai bună actriță în rol secundar (Amanda Seyfried) și cel mai bun regizor. Minari (A24) a primit 10 nominalizări, printre care cel mai bun actor (Steven Yeun), cea mai bună actriță în rol secundar (Yuh-Jung Youn), cel mai bun actor / actriță tânără (Alan Kim) și cel mai bun regizor (Lee Isaac Chung).

Netflix a dominat atât categoriile de film, cât și cele de televiziune, cu un număr covârșitor de 72 de nominalizări. Doar una dintre acestea a mers la Malcolm & Marie, de Sam Levinson, o nominalizare pentru Cea mai bună actriță (Zendaya).

Regretatul Chadwick Boseman a primit mai multe nominalizări în actorie pentru interpretările sale din Da 5 Bloods și Ma Rainey’s Black Bottom, pentru care și Viola Davis a obținut o nominalizare. Olivia Colman a obținut două nominalizări atât pentru filmul The Father (Sony Pictures), cât și pentru drama The Crown, unde se luptă cu însuși prințesa Diana, interpretată de Emma Corrin.

A24 a fost al doilea cel mai nominalizat studio de film cu 14 nominalizări, Amazon Studios a obținut 13. În film și TV, HBO a fost al doilea cel mai nominalizat, cu 24 de nominalizări, în timp ce Amazon Studios a obținut 18 în total.

Critics Choice Awards. Lista completă a nominalizărilor

Cel mai bun film

  • “Da 5 Bloods” (Netflix)
  • “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
  • “Mank” (Netflix)
  • “Minari” (A24)
  • “News of the World” (Universal Pictures)
  • “Nomadland” (Searchlight Pictures)
  • “One Night in Miami” (Amazon Studios)
  • “Promising Young Woman” (Focus Features)
  • “Sound of Metal” (Amazon Studios)
  • “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

Cel mai bun regizor

  • Lee Isaac Chung, “Minari” (A24)
  • Emerald Fennell, “Promising Young Woman” (Focus Features)
  • David Fincher, “Mank” (Netflix)
  • Spike Lee, “Da 5 Bloods” (Netflix)
  • Regina King, “One Night in Miami” (Amazon Studios)
  • Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
  • Chloé Zhao, “Nomadland” (Searchlight Pictures)

Cel mai bun actor

  • Ben Affleck, “The Way Back” (Warner Bros)
  • Riz Ahmed, “Sound of Metal” (Amazon Studios)
  • Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
  • Tom Hanks, “News of the World” (Universal Pictures)
  • Anthony Hopkins, “The Father” (Sony Pictures Classics)
  • Delroy Lindo, “Da 5 Bloods” (Netflix)
  • Gary Oldman, “Mank” (Netflix)
  • Steven Yeun, “Minari” (A24)

Cea mai bună actriță

  • Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
  • Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday” (Hulu)
  • Sidney Flanigan, “Never Rarely Sometimes Always” (Focus Features)
  • Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman” (Netflix)
  • Frances McDormand, “Nomadland” (Searchlight Pictures)
  • Carey Mulligan, “Promising Young Woman” (Focus Features)
  • Zendaya, “Malcolm & Marie” (Netflix)

Cel mai bun actor în rol secundar

  • Chadwick Boseman, “Da 5 Bloods” (Netflix)
  • Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
  • Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros)
  • Bill Murray, “On the Rocks” (A24/Apple TV Plus)
  • Leslie Odom Jr., “One Night in Miami” (Amazon Studios)
  • Paul Raci, “Sound of Metal” (Amazon Studios)

Cea mai bună actriță în rol secundar

  • Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios)
  • Ellen Burstyn, “Pieces of a Woman” (Netflix)
  • Glenn Close, “Hillbilly Elegy” (Netflix)
  • Olivia Colman, “The Father” (Sony Pictures Classics)
  • Amanda Seyfried, “Mank” (Netflix)
  • Yuh-Jung Youn, “Minari” (A24)

Cel/cea mai bun/-ă tânăr/-ă actor/actriță

  • Ryder Allen, “Palmer” (Apple TV Plus)
  • Ibrahima Gueye, “The Life Ahead” (Netflix)
  • Alan Kim, “Minari” (A24)
  • Talia Ryder, “Never Rarely Sometimes Always” (Focus Features)
  • Caoilinn Springall, “The Midnight Sky” (Netflix)
  • Helena Zengel, “News of the World” (Universal Pictures)

Cea mai bună distribuție

  • “Da 5 Bloods” (Netflix)
  • “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros)
  • “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
  • “Minari” (A24)
  • “One Night in Miami” (Amazon Studios)
  • “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

Cea mai bun scenariu original

  • “Mank” (Netflix) – Jack Fincher
  • “Minari” (A24) – Lee Isaac Chung
  • “Never Rarely Sometimes Always” (Focus Features) – Eliza Hittman
  • “Promising Young Woman” (Focus Features) – Emerald Fennell
  • “Sound of Metal” (Amazon Studios) – Darius Marder, Abraham Marder
  • “The Trial of the Chicago 7” (Netflix) – Aaron Sorkin

Cel mai bun scenariu adaptat

  • “The Father” (Sony Pictures Classics) – Christopher Hampton, Florian Zeller
  • “First Cow” (A24) – Jonathan Raymond, Kelly Reichardt
  • “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix) – Ruben Santiago-Hudson
  • “News of the World” (Universal Pictures) – Luke Davies, Paul Greengrass
  • “Nomadland” (Searchlight Pictures) – Chloé Zhao
  • “One Night in Miami” (Amazon Studios) – Kemp Powers

Cel mai bun design de producție

  • “Emma” (Focus Features) – Kave Quinn, Stella Fox
  • “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix) – Mark Ricker, Karen O’Hara, Diana Stoughton
  • “Mank” (Netflix) – Donald Graham Burt, Jan Pascale
  • “News of the World” (Universal Pictures) – David Crank, Elizabeth Keenan
  • “The Personal History of David Copperfield” (Searchlight Pictures) – Cristina Casali, Charlotte Dirickx
  • “Tenet” (Warner Bros) – Nathan Crowley, Kathy Lucas

Cea mai bună imagine

  • “Da 5 Bloods” (Netflix) – Newton Thomas Sigel
  • “First Cow” (A24) – Christopher Blauvelt
  • “Mank” (Netflix) – Erik Messerschmidt
  • “Minari” (A24) – Lachlan Milne
  • “News of the World” (Universal Pictures) – Dariusz Wolski
  • “Nomadland” (Searchlight Pictures) – Joshua James Richards
  • “Tenet” (Warner Bros) – Hoyte Van Hoytema

Cele mai bune costume

  • “Emma” (Focus Features) – Alexandra Byrne
  • “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix) – Ann Roth
  • “Mank” (Netflix) – Trish Summerville
  • “Mulan” (Walt Disney Pictures) – Bina Daigeler
  • “The Personal History of David Copperfield” (Searchlight Pictures) – Suzie Harman, Robert Worley
  • “Promising Young Woman” (Focus Features) – Nancy Steiner

Cel mai bun montaj

  • “The Father” (Sony Pictures Classics) – Yorgos Lamprinos
  • “Mank” (Netflix) – Kirk Baxter
  • “Nomadland” (Searchlight Pictures) – Chloé Zhao
  • “Sound of Metal” (Amazon Studios) – Mikkel E.G. Nielsen
  • “Tenet” (Warner Bros) – Jennifer Lame
  • “The Trial of the Chicago 7” (Netflix) – Alan Baumgarten

Cele mai bune coafuri și make-upuri

  • “Emma” (Focus Features)
  • “Hillbilly Elegy” (Netflix)
  • “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
  • “Mank” (Netflix)
  • “Promising Young Woman” (Focus Features)
  • “The United States vs. Billie Holiday” (Hulu)

Cele mai bune efecte vizuale

  • “Greyhound” (Apple TV Plus)
  • “The Invisible Man” (Universal Pictures)
  • “Mank” (Netflix)
  • “The Midnight Sky” (Netflix)
  • “Mulan” (Walt Disney Pictures)
  • “Tenet” (Warner Bros)
  • “Wonder Woman 1984” (Warner Bros)

Cea mai bună coloană sonoră

  • “The Midnight Sky” (Netflix) – Alexandre Desplat
  • “Mank” (Netflix) – Trent Reznor, Atticus Ross
  • “Minari” (A24) – Emile Mosseri
  • “News of the World” (Universal Pictures) – James Newton Howard
  • “Soul” (Pixar) – Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross
  • “Tenet” (Warner Bros) – Ludwig Göransson

Cel mai bun cântec

  • “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga” (Netflix) – “Husavik (My Home Town)”
  • “The Life Ahead” (Netflix) – “Io Si (Seen)”
  • “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros) – “Fight for You”
  • “One Night in Miami” (Amazon Studios) – “Speak Now”
  • “The Outpost” (Chicken Soup for the Soul Entertainment) – “Everybody Cries”
  • “The United States vs. Billie Holiday” (Hulu) – “Tigress & Tweed”

Cel mai bun film străin

  • “Another Round” (Samuel Goldwyn Films)
  • “Collective” (Magnolia Pictures)
  • “La Llorona” (Shudder)
  • “The Life Ahead” (Netflix)
  • “Minari” (A24)
  • “Two Of Us” (Magnolia Pictures)

Cea mai bună comedie

  • “Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios)
  • “The Forty-Year-Old Version” (Netflix)
  • “The King of Staten Island” (Universal Pictures)
  • “On the Rocks” (A24/Apple TV+)
  • “Palm Springs” (Hulu/NEON)
  • “The Prom” (Netflix)

ARTICOLE SIMILARE

Shania Twain face schimbări importante în carieră

Andreea Damian

Delia, interzisă pe TV!

Andreea Damian

Cum și-a surprins Bianca Drăgușanu fiica la aniversarea de 4 ani

Tabu Tabu

Veste bună de Crăciun: Papa anulează regula „secretului pontifical” în cazurile de abuz sexual

realitatea

[ Globurile de Aur ] Șase nominalizări pentru filmul „Mank”

Ciocîrlan

Interviu Liviu Teodorescu: “Am castigat mai mult decat victoria in sine”

realitatea

Scrie un comentariu