Home > Agenda > eveniment > Teatrul Tineretului de la Piatra-Neamț pledează pentru tine(ri)

Teatrul Tineretului de la Piatra-Neamț pledează pentru tine(ri)

Dacă sunteți iubitori de teatru și devorați cu o oarecare constanță spectacolele din București sau de la teatrele din orașele voastre, luna aceasta aveți cel puțin două motive să vă adunați la Piatra-Neamț.

 Între 19 și 29 octombrie, la Teatrul Tineretului Piatra-Neamț va avea loc cea de-a XXIII-a ediție a Festivalului de Teatru.
Proiect finantat de Ministerul Culturii si Cultelor, cu sprijinul Consiliului Municipal Piatra Neamt, Consiliului Judetean si Primariei Piatra Neamt.

Radu Afrim, Silviu Purcărete, Alexandru Dabija, Alexander Hausvater sunt doar câțiva dintre regizorii cu ale căror montări o să vă întâlniți aici.
Festivalul are două secțiuni, bine țintite: Pledez pentru tine(ri) și Un regal teatral, secțiune care va aduce în festival spectacole ale artiștilor consacrați din țară.

Secțiunea Pledez pentru tine(ri) este construită sub formă de concurs, pe două categorii: școli de teatru – studenți și absolvenți la actorie și regie (selecționer: criticul de teatru Mihaela Michailov) și profesioniști – artiști cu vârsta până în 35 de ani (selecționer: criticul de teatru Oltița Cîntec).
Pledez pentru tine(ri) va însemna un marator de 23 de spectacole.

Secțiunea Un regal teatral reunește într-o gală extraordinară spectacole realizate de artiști consacrați ai scenei teatrului românesc (selecționer: criticul de teatru Alice Georgescu).

Pe 30 octombrie se vor aniversa 50 de ani de la înființarea Teatrului Tineretului Piatra-Neamț. La petrecere sunt invitați toți artiștii care au lucrat pe această scenă și publicul venit la ediția festivalului din acest an.

PROGRAM:

Duminică, 19 octombrie 2008
Ora 18.00 – Teatrul Tineretului
AȘTEPTÂNDU-L PE GODOT de Samuel Beckett, regia Silviu Purcărete
Teatrul Național Radu Stanca Sibiu

Ora 23.00 – Teatrul Tineretului
SE IUBESC de Pierre Palmade și Muriel Robin, regia Cătălin Saizescu Asociația ST. Art

Luni, 20 octombrie 2008
Ora 10.00 – Teatrul Tineretului
JULIETA – UN DIALOG DESPRE IUBIRE de András Visky, regia Ioana Petcu Universitatea de Arte George Enescu Iași

 Ora 17.00 – Teatrul Tineretului
OPPOSITES ATTRACT de Bruce Kane, regia Dorina Chiriac și Florin Piersic Jr. Teatrul Metropolis București

Ora 19.00 – Teatrul Tineretului
Spectacol lectură: JUST FOR FUN de Toni Zaharia, regia Szabó K. István

Ora 21.00 – Club Tonique
DRAGOSTEA DUREAZĂ 3 ANI de Frederic Beigbeder, regia Chris Simion Teatrul Undercloud București

Ora 23.00 – Teatrul Tineretului
UMBRA ALBASTRĂ de Bryan Reynolds, regia Răzvan Mureșan Teatrul Național Lucian Blaga Cluj-Napoca

Marți, 21 octombrie 2008
Ora 10.00 – Teatrul Tineretului
NORVEGIA. AZI de Igor Bauersima, regia conf. dr. Mihaela Arsenescu Werner Universitatea de Arte George Enescu Iași, în colaborare cu Ateneul Tătărași și Centrul Cultural German Iași

Ora 12.00 – Teatrul Tineretului
COLOCVIU: „CINE ARE NEVOIE DE TINERII ARTIÅžTI?” Moderatori: Oltița Cîntec și Mihaela Michailov

Ora 17.00 – Teatrul Tineretului
NO ONE de Carmen Vioreanu, regia Carmen Vioreanu Teatrul Metropolis București

Ora 21.00 – Club Tonique
MAD ABOUT THE BOY de Emmanuel Adely, regia Giorgiana Elena Popan Universitatea Babeș Bolyai Cluj-Napoca

Ora 23.00 – Teatrul Tineretului
WITH A LITTLE HELP FROM MY FRIENDS de Maria Manolescu, regia Radu Apostol Teatrul Național Vasile Alecsandri Iași

Miercuri, 22 octombrie 2008

Ora 10.00 – Teatrul Tineretului
A DOUĂSPREZECEA NOAPTE de William Shakespeare, regia prof. asoc. Mihai Constantin Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică I.L. Caragiale București,

Ora 18.00 – Teatrul Tineretului
SEX, DRUGS AND ROCK& ROLL de Eric Bogosian, regia Emanuel Pârvu Teatrul Sică Alexandrescu Brașov

Ora 21.00 – Club Tonique
L-V: 8-16 de Ioana Păun, după Rodrigo Garcia, regia Ioana Păun Teatrul LUNI de la Green Hours

Ora 23.00 – Teatrul Tineretului
TREAPTA A NOUA de Tom Ziegler, regia prof. univ. dr. Adriana Popovici Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică I.L. Caragiale București

Joi, 23 octombrie 2008

Ora 10.00 – Teatrul Tineretului
PLATONOV de A.P. Cehov, regia prof. asoc. Liviu Lucaci Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică I.L. Caragiale București

Ora 16.00 – Club Tonique FLORI, FETE, FILME SAU BĂIEÅ¢I de Cornel Mimi Brănescu, regia Radu Popescu Teatrul LUNI de la Green Hours

Ora 18.00 – Teatrul Tineretului
COLONELUL ÅžI PĂSĂRILE de Hristo Boicev, regia Alexandru Dabija Teatrul Sică Alexandrescu Brașov

Ora 23.00 – Teatrul Tineretului
FOOL FOR LOVE de Sam Shepard, regia Alexandru Dumitru Măzgăreanu Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică I.L. Caragiale București

Vineri, 24 octombrie 2008
Ora 10.00 – Teatrul Tineretului FEMEIA CA UN CÂMP DE LUPTĂ de Matei Vișniec, regia Eugen Făt Teatrul Dramatic Fani Tardini Galați

Ora 12.00 – Teatrul Tineretului – lansare de carte: MADE IN POLAND, antologie de dramaturgie poloneza contemporana, Editura Art – selectie realizata de Iulia Popovici.

Ora 17.00 – Teatrul Tineretului TERORISM de Vladimir și Oleg Presniakov, regia Claudiu Goga Teatrul de Stat Oradea

Ora 21.00 – Club Gatsby JUST PUSH PLAY – spectacol de improvizație, regia Dragoș Muscalu

Ora 23.00 – Teatrul Tineretului DE MÂNĂ de Sofia Frèden, regia Radu Afrim Teatrul Andrei Mureșanu, Sfântul Gheorghe

 Sâmbătă, 25 octombrie 2008
Ora 12.00 – Teatrul Tineretului
REQUIEM de Hanoch Levin, regia Alexander Hausvater Teatrul Municipal Bacovia, Bacău

Ora 17.00 – Teatrul Tineretului
 INTERZIS SUB 18 ANI de Mihaela Michailov, regia Ioana Păun Teatrul Mic București

Ora 20.00 – Club Gatsby
CONCERT NIGHTLOSERS

Ora 23.00 – Teatrul Tineretului
COCA BLUES de Ioan Peter, regia Cristian Ban Teatrul Național Mihai Eminescu Timișoara

Duminică, 26 octombrie 2008
Ora 17.00 – Teatrul Tineretului
JACQUES SAU SUPUNEREA de Eugène Ionesco, regia Florin Fătulescu Teatrul Mic București

Ora 23.00 – Teatrul Tineretului OMUL-PERNĂ de Martin McDonagh, regia Radu Afrim Teatrul Maria Filloti Brăila

Luni, 27 octombrie 2008

Ora 18.00 – Teatrul Tineretului
UN TANGO MAS, un spectacol de Razvan Mazilu, directia de scena Alexandru Dabija, Teatrul Odeon, Bucuresti

Ora 21.00 – Teatrul Tineretului
DECERNAREA PREMIILOR – SECȚIUNEA PLEDEZ PENTRU TINE(RI)

Ora 22.00 – Teatrul Tineretului
MAREA DRAGOSTE A LUI MIHAIL SEBASTIAN, un spectacol de Diana Maria Mihailopol,
Spectacol independent

Marți, 28 octombrie 2008

Ora 12.00 –  Teatrul Tineretului, lansare de carte – Fundatia culturala "Camil Petrescu", "Carte cu Gina Patrichi" de Mircea Morariu, Valeriu Moisescu – Persistenta Memoriei, Dramaturgi basarabeni de azi – antologie de Oana Bors si Andreea Dumitru; Dramaturgie contemporana din Balcani, antologie de Andreea Dumitru, cu o prefata de Ioana Ieronim, prezinta Florica Ichim.

Ora 17.00 – Teatrul Tineretului CAPRA SAU CINE E SYLVIA? de Edward Albee, regia Alexandru Dabija Teatrul Act București

Ora 22.00 – Teatrul Tineretului , CAMERA DE HOTEL, de Barry Gifford, regia Alexandru Dabija, Teatrul Odeon Bucuresti.

Miercuri, 29 octombrie 2008
Ora 18.00 – Teatrul Tineretului AȘTEPTÂND LA ARLECHIN de Noel Coward, regia Ion Cojar Teatrul Național I. L. Caragiale București.


Comenteaza acest articol

Teatrul Tineretului de la Piatra-Neamț pledează pentru tine(ri)

by realitatea   4 min
0