Tabu
lifestyle

Nominalizările la premiile BAFTA – LISTA COMPLETĂ

Academia Britanică de Film şi Televiziune a anunţat nominalizările la premiile BAFTA. Ceremonia de decernare va avea loc pe 12 februarie.

Cel mai bun film
The Artist
The Descendants
Drive
The Help
Tinker Tailor Soldier Spy

Cel mai bun film britanic
My Week with Marilyn
Senna
Shame
Tinker Tailor Soldier Spy
We Need to Talk About Kevin

Cel mai bun debut al unui scenarist, regizor sau producător britanic
Attack the Block – Joe Cornish (regizor/scenarist)
Black Pond – Will Sharpe (regizor/scenarist), Tom Kingsley (regizor), Sarah Brocklehurst (producător)
Coriolanus – Ralph Fiennes (regizor)
Submarine – Richard Ayoade (regizor/scenarist)
Tyrannosaur – Paddy Considine (regizor), Diarmid Scrimshaw (producător)

Cel mai bun regizor
The Artist – Michel Hazanavicius
Drive – Nicolas Winding Refn
Hugo – Martin Scorsese
Tinker Tailor Soldier Spy – Tomas Alfredson
We Need to Talk About Kevin – Lynne Ramsay

Cel mai bun documentar
George Harrison: Living in the Material World
Project Nim
Senna

Cel mai bun scenariu original
The Artist – Michel Hazanavicius
Bridesmaids – Annie Mumolo, Kristen Wiig
The Guard – John Michael McDonagh
The Iron Lady – Abi Morgan
Midnight in Paris – Woody Allen

Cel mai bun scenariu adaptat
The Descendants – Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash
The Help – Tate Taylor
The Ides of March – George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon
Moneyball – Steven Zaillian, Aaron Sorkin
Tinker Tailor Soldier Spy – Bridget O’Connor, Peter Straughan

Cel mai bun film într-o altă limbă decât engleza
Incendies
Pina
Potiche
A Separation
The Skin I Live In

Cel mai bun film de animaţie
The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn
Arthur Christmas
Rango

Cel mai bun actor într-un rol principal
Brad Pitt (Billy Beane) – Moneyball
Gary Oldman (George Smiley) – Tinker Tailor Soldier Spy
George Clooney (Matt King) – The Descendants
Jean Dujardin (George Valentin) – The Artist
Michael Fassbender (Brandon) – Shame

Cea mai bună actriţă într-un rol principal
Bérénice Bejo (Peppy Miller) – The Artist
Meryl Streep (Margaret Thatcher) – The Iron Lady
Michelle Williams (Marilyn Monroe) – My Week with Marilyn
Tilda Swinton (Eva) – We Need to Talk About Kevin
Viola Davis (Aibileen Clark) – The Help

Cel mai bun actor într-un rol secundar
Christopher Plummer (Hal) – Beginners
Jim Broadbent (Denis Thatcher) – The Iron Lady
Jonah Hill (Peter Brand) – Moneyball
Kenneth Branagh (Sir Laurence Olivier) – My Week with Marilyn
Philip Seymour Hoffman (Paul Zara) – The Ides of March

Cea mai bună actriţă într-un rol secundar
Carey Mulligan (Irene) – Drive
Jessica Chastain (Celia Foote) – The Help
Judi Dench (Dame Sybil Thorndike) – My Week with Marilyn
Melissa McCarthy (Megan) – Bridesmaids
Octavia Spencer (Minny Jackson) – The Help

Cea mai bună muzică
The Artist – Ludovic Bource
The Girl with the Dragon Tattoo – Trent Reznor, Atticus Ross
Hugo – Howard Shore
Tinker Tailor Soldier Spy – Alberto Iglesias
War Horse – John Williams

Cea mai bună imagine
The Artist – Guillaume Schiffman
The Girl with the Dragon Tattoo – Jeff Cronenweth
Hugo – Robert Richardson
Tinker Tailor Soldier Spy – Hoyte van Hoytema
War Horse – Janusz Kaminski

Cel mai bun montaj
The Artist – Anne-Sophie Bion, Michel Hazanavicius
Drive – Matthew Newman
Hugo – Thelma Schoonmaker
Senna – Gregers Sall, Chris King
Tinker Tailor Solider Spy – Dino Jonsäter

Cea mai bună scenografie
The Artist – Laurence Bennett, Robert Gould
Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2 – Stuart Craig, Stephenie McMillan
Hugo – Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo
Tinker Tailor Soldier Spy – Maria Djurkovic, Tatiana MacDonald
War Horse – Rick Carter, Lee Sandales

Cele mai bune costume
The Artist – Mark Bridges
Hugo – Sandy Powell
Jane Eyre – Michael O’Connor
My Week with Marilyn – Jill Taylor
Tinker Tailor Soldier Spy – Jacqueline Durran

Cel mai bun sunet
The Artist – Nadine Muse, Gérard Lamps, Michael Krikorian
Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2 – James Mather, Stuart Wilson, Stuart Hilliker, Mike Dowson, Adam Scrivener
Hugo – Philip Stockton, Eugene Gearty, Tom Fleischman, John Midgley
Tinker Tailor Soldier Spy – John Casali, Howard Bargroff, Doug Cooper, Stephen Griffiths, Andy Shelley
War Horse – Stuart Wilson, Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson, Richard Hymns

Cele mai bune efecte speciale
The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn – Joe Letteri
Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2 – Tim Burke, John Richardson, Greg Butler, David Vickery
Hugo – Rob Legato, Ben Grossman, Joss Williams
Rise of the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, R Christopher White
X-Men: First Class – Ben Morris, Neil Corbould

Cel mai bun machiaj
The Artist – Julie Hewett, Cydney Cornell
Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2 – Amanda Knight, Lisa Tomblin
Hugo – Morag Ross, Jan Archibald
The Iron Lady – Marese Langan
My Week with Marilyn – Jenny Shircore

Cel mai bun scurtmetraj de animaţie
Abuelas – Afarin Eghbal, Kasia Malipan, Francesca Gardiner
Bobby Yeah – Robert Morgan
A Morning Stroll – Grant Orchard, Sue Goffe

Cel mai bun scurtmetraj
Chalk – Martina Amati, Gavin Emerson, James Bolton, Ilaria Bernardini
Mwansa the Great – Rungano Nyoni, Gabriel Gauchet
Only Sound Remains – Arash Ashtiani, Anshu Poddar
Pitch Black Heist – John Maclean, Gerardine O’Flynn
Two and Two – Babak Anvari, Kit Fraser, Gavin Cullen

Premiul Orange Wednesdays Rising Star
Adam Deacon
Chris Hemsworth
Tom Hiddleston
Chris O’Dowd
Eddie Redmayne

ARTICOLE SIMILARE

Cristian Mungiu şi filmul românesc al anului lansează programul KINObservator la Cinemateca Union

Festivalul Filmului Belgian Francofon

realitatea

Astăzi mă îmbrac în chipul tău, MNAC, vineri 29 mai.

realitatea

TABU Soiree la Readers cu Sandra Pralong / 21 FOTO

realitatea

Spiritul lui Michael Jackson a contactat-o pe Lisa Marie Presley

realitatea

Mădălina Ghenea şi-a şocat fanii. Iata cum îi stă cu părul scurt!

1 comentariu

Scrie un comentariu