Tabu
CULTURE

O chestiune de perspectivă

Încercați un exercițiu de onestitate estetică cu cele 200 de reproduceri după tablouri celebre din albumul „Noaptea sexuală” de Pascal Quinard (Editura Humanitas Fiction). Priviți sexul dezgolit care coboară de pe pânză și se lasă expus analizei.

Istoric și teoretician al artei, specialist în arta Renașterii, Daniel Arasse ne arată în „Nu vedeți nimic” (Editura Art) cum să renunțăm la gravitate și să avem curajul să fim vii, subiectivi, sinceri și amuzați în fața capodoperelor.

Pentru Martinez Guillermo, memoria absoarbe prezentul. Amintirile unui personaj pot genera o inspirație hrănitoare, însă e greu de spus cât de mult din literatură se poate strecura în viață. Sau invers. În romanul „Moartea lentă a Luciei B.” (Editura Humanitas Fiction).

ARTICOLE SIMILARE

4 filme de dragoste din toate timpurile ce nu trebuie ratate

realitatea

M MISSONI, un shop-in-shop concept store

realitatea

DONBASS | Proiecții în cinematografele din țară ale filmului lui Sergei Loznitsa

Andreea Damian

Sărbătoritul zilei

realitatea

Sexting, by Loredana Groza

realitatea

Recenzie: Copilul divin de Pascal Bruckner

realitatea

Scrie un comentariu