Tabu
CULTURE

Premiile BAFTA 2024. Lista câștigătorilor: „Openheimer”, cel mai premiat film

Lungmetrajul ”Oppenheimer”, regizat de Christopher Nolan, a câştigat trofeul pentru cel mai bun film duminică seară la Londra, în cadrul celei de-a 77-a ediţii a galei premiilor Academiei Britanice de Arte ale Filmului şi Televiziunii (BAFTA).

Oppenheimer a mai câștigat șase alte trofee.

Drama istorică „Oppenheimer” este un lungmetraj biografic ce prezintă povestea creatorului bombei atomice în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial, J. Robert Oppenheimer, un fizician de geniu, care ajunge să fie torturat de consecinţele invenţiei sale.

Lista câştigătorilor BAFTA 2024

Cel mai bun film

“Anatomy of a Fall” – Marie-Ange Luciani, David Thion, “The Holdovers” – Mark Johnson, “Killers of the Flower Moon” – Dan Friedkin, Daniel Lupi, Martin Scorsese, Bradley Thomas, “Oppenheimer” – Christopher Nolan, Charles Roven, Emma Thomas (câştigător), “Poor Things” – Ed Guiney, Yorgos Lanthimos, Andrew Lowe, Emma Stone

Cel mai bun regizor

Andrew Haigh – “All of Us Strangers”, Justine Triet – “Anatomy of a Fall”, Alexander Payne – “The Holdovers”, Bradley Cooper – “Maestro”, Christopher Nolan – “Oppenheimer” (câştigător), Jonathan Glazer – “The Zone of Interest”

Cea mai bună actriţă într-un rol secundar

Emily Blunt – “Oppenheimer”, Danielle Brooks – “The Color Purple”, Claire Foy – “All of Us Strangers”, Sandra Hüller – “The Zone of Interest”, Rosamund Pike – “Saltburn”, Da’Vine Joy Randolph – “The Holdovers” (câştigător)

Cel mai bun actor într-un rol secundar

Robert De Niro – “Killers of the Flower Moon”, Robert Downey Jr. – “Oppenheimer” (câştigător), Jacob Elordi – “Saltburn”, Ryan Gosling – “Barbie”, Paul Mescal – “All of Us Strangers”, Dominic Sessa – “The Holdovers”

Cea mai bună actriţă într-un rol principal

Fantasia Barrino – “The Color Purple”, Sandra Hüller – “Anatomy of a Fall”, Carey Mulligan – “Maestro”, Vivian Oparah – “Rye Lane”, Margot Robbie – “Barbie”, Emma Stone – “Poor Things” (câştigător)

Cel mai bun actor într-un rol principal

Bradley Cooper – “Maestro”, Colman Domingo – “Rustin”, Paul Giamatti – “The Holdovers”, Barry Keoghan – “Saltburn”, Cillian Murphy – “Oppenheimer” (câştigător), Teo Yoo – “Past Lives”

Rising Star

Phoebe Dynevor, Ayo Edebiri, Jacob Elordi, Mia McKenna-Bruce (câştigător), Sophie Wilde

Cel mai bun scenariu original

“Anatomy of a Fall” – Justine Triet, Arthur Harari (câştigător), “Barbie” – Greta Gerwig, Noah Baumbach, “The Holdovers” – David Hemingson, “Maestro” – Bradley Cooper, Josh Singer, “Past Lives” – Celine Song

Cel mai bun scenariu adaptat

“All of Us Strangers,” Andrew Haigh, “American Fiction” – Cord Jefferson (câştgător), “Oppenheimer” – Christopher Nolan, “Poor Things” – Tony McNamara, “The Zone of Interest” – Jonathan Glazer

Cel mai bun film în altă limbă decât engleza

“20 Days in Mariupol” – Mstyslav Chernov, Raney Aronson Rath, “Anatomy of a Fall” – Justine Triet, Marie-Ange Luciani, David Thion, “Past Lives” – Celine Song, David Hinojosa, Pamela Koffler, Christine Vachon, “Society of the Snow” – J.A. Bayona, Belen Atienza, “The Zone of Interest” – Jonathan Glazer (câştigător)

Cel mai bun film de animaţie

“The Boy and the Heron” – Hayao Miyazaki, Toshio Suzuki (câştigător), “Chicken Run: Dawn of the Nugget” – Sam Fell, Leyla Hobart, Steve Pegram, “Elemental” – Peter Sohn, Denise Ream, “Spider-Man: Across the Spider-Verse” – Joaquim Dos Santos, Kemp Powers, Justin K. Thompson, Avi Arad, Phil Lord, Christopher Miller, Amy Pascal, Christina Steinberg

Cel mai bun documentar

“20 Days in Mariupol” – Mstyslav Chernov, Raney Aronson Rath (câştigător), “American Symphony” – Matthew Heineman, Lauren Domino, Joedan Okun, “Beyond Utopia” – Madeleine Gavin, Rachel Cohen, Jana Edelbaum, “Still: A Michael J. Fox Movie” – Davis Guggenheim, Jonathan King, Annetta Marion, “Wham!” – Chris Smith

Cel mai bun film britanic

“All of Us Strangers” – Andrew Haigh, Graham Broadbent, Pete Czernin, Sarah Harvey

“How to Have Sex” – Molly Manning Walker, Emily Leo, Ivana MacKinnon, Konstantinos Kontovrakis

“Napoleon” – Ridley Scott, Mark Huffam, Kevin J. Walsh, David Scarpa

“The Old Oak” – Ken Loach, Rebecca O’Brien, Paul Laverty

“Poor Things” – Yorgos Lanthimos, Ed Guiney, Andrew Lowe, Emma Stone, Tony McNamara

“Rye Lane” – Raine Allen-Miller, Yvonne Isimeme Ibazebo, Damian Jones, Nathan Bryon, Tom Melia

“Saltburn” – Emerald Fennell, Josey McNamara, Margot Robbie

“Scrapper” – Charlotte Regan, Theo Barrowclough

“Wonka” – Paul King, Alexandra Derbyshire, David Heyman, Simon Farnaby

“The Zone of Interest” – Jonathan Glazer, James Wilson, Ewa Puszczyńska (câştigător)

Cel mai bun debut britanic pentru un scenarist, regizor sau producător

“Blue Bag Life” – Lisa Selby (regizor), Rebecca Lloyd-Evans (regizor, producător), Alex Fry (producător), “Bobi Wine: The People’s President” – Christopher Sharp (regizor) [de asemenea regizat de Moses Bwayo], “Earth Mama” – Savanah Leaf (scenarist, regizor, producător), Shirley O’Connor (producător), Medb Riordan (producător) – câştigător, “How to Have Sex” – Molly Manning Walker (scenarist, regizor), “Is There Anybody Out There?” – Ella Glendining (regizor)

Cea mai bună distribuţie

“All of Us Strangers” – Kahleen Crawford, “Anatomy of a Fall” – Cynthia Arra, “The Holdovers” – Susan Shopmaker (câştigător), “How to Have Sex” – Isabella Odoffin, “Killers of the Flower Moon” – Ellen Lewis, Rene Haynes

Cea mai bună imagine

“Killers of the Flower Moon” – Rodrigo Prieto, “Maestro” – Matthew Libatique, “Oppenheimer” – Hoyte van Hoytema (câştigător), “Poor Things” – Robbie Ryan, “The Zone of Interest” – Łukasz Żal

Cel mai bun montaj

“Anatomy of a Fall” – Laurent Sénéchal, “Killers of the Flower Moon” – Thelma Schoonmaker, “Oppenheimer” – Jennifer Lame (câştigător), “Poor Things” – Yorgos Mavropsaridis, “The Zone of Interest” – Paul Watts

Cele mai bune costume

“Barbie” – Jacqueline Durran, “Killers of the Flower Moon” – Jacqueline West, “Napoleon” – Dave Crossman, Janty Yates, “Oppenheimer” – Ellen Mirojnick, “Poor Things” – Holly Waddington (câştigător)

Cel mai bun machiaj şi cea mai bună coafură

“Killers of the Flower Moon” – Kay Georgiou, Thomas Nellen, “Maestro” – Sian Grigg, Kay Georgiou, Kazu Hiro, Lori McCoy-Bell, “Napoleon” – Jana Carboni, Francesco Pegoretti, Satinder Chumber, Julia Vernon, “Oppenheimer” – Luisa Abel, Jaime Leigh McIntosh, Jason Hamer, Ahou Mofid, “Poor Things” — Nadia Stacey, Mark Coulier, Josh Weston

Cea mai bună muzică originală

“Killers of the Flower Moon” – Robbie Robertson, “Oppenheimer” – Ludwig Göransson (câştigător), “Poor Things” – Jerskin Fendrix, “Saltburn” – Anthony Willis, “Spider-Man: Across the Spider-Verse” – Daniel Pemberton

Cea mai bună scenografie

“Barbie” – Sarah Greenwood, Katie Spencer, “Killers of the Flower Moon” – Jack Fisk, Adam Willis, “Oppenheimer” – Ruth De Jong, Claire Kaufman, “Poor Things” – Shona Heath, James Price, Zsuzsa Mihalek (câştigător), “The Zone of Interest” – Chris Oddy, Joanna Maria Kuś, Katarzyna Sikora

Cel mai bun sunet

“Ferrari” – Angelo Bonanni, Tony Lamberti, Andy Nelson, Lee Orloff, Bernard Weiser, “Maestro” – Richard King, Steve Morrow, Tom Ozanich, Jason Ruder, Dean Zupancic, “Mission: Impossible- Dead Reckoning Part One” – Chris Burdon, James H. Mather, Chris Munro, Mark Taylor, “Oppenheimer” – Willie Burton, Richard King, Kevin O’Connell, Gary A. Rizzo, “The Zone of Interest” – Johnnie Burn, Tarn Willers (câştigător)

Cele mai bune efecte vizuale

“The Creator” – Jonathan Bullock, Charmaine Chan, Ian Comley, Jay Cooper, “Guardians of the Galaxy Vol. 3” – Theo Bialek, Stephane Ceretti, Alexis Wajsbrot, Guy Williams, “Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One” – Neil Corbould, Simone Coco, Jeff Sutherland, Alex Wuttke, “Napoleon” – Henry Badgett, Neil Corbould, Charley Henley, Luc-Ewen Martin-Fenouillet, “Poor Things” Simon Hughes (câştigător)

Cel mai bun scurtmetraj de animaţie britanic

“Crab Day” – Ross Stringer, Bartosz Stanislawek, Aleksandra Sykulak (câştigător), “Visible Mending” – Samantha Moore, Tilley Bancroft, “Wild Summon” – Karni Arieli, Saul Freed, Jay Woolley

Cel mai bun scurtmetraj britanic

“Festival of Slaps” – Abdou Cissé, Cheri Darbon, George Telfer, “Gorka” – Joe Weiland, Alex Jefferson, “Jellyfish and Lobster” – Yasmin Afifi, Elizabeth Rufai (câştigător), “Such a Lovely Day” – Simon Woods, Polly Stokes, Emma Norton, Kate Phibbs, “Yellow” – Elham Ehsas, Dina Mousawi, Azeem Bhati, Yiannis Manolopoulos

Sursa: Tabu.RO

ARTICOLE SIMILARE

Programul pe zile la Neversea 2022. Festivalul începe pe 7 iulie

Andreea Damian

Quentin Tarantino nu va cenzura Once Upon a Time la Hollywood pentru China

realitatea

Harrison Ford intră în universul Marvel. În ce film va juca actorul

Andreea Damian

Luminiţa Gheorghiu: Meryl Streep de România

Sărbătoritul zilei

realitatea

Încălzirea globală accelerată va devasta omenirea până în 2050, arată un raport oficial

Andreea Damian

Scrie un comentariu